Potencjalne zastosowania kannabidioli (CBD) - oporna na leczenie padaczka u dzieci

Wciąż szuka się nowych zastosowań medycznych dla kannabidiolu (CBD). Jednym z kierunków jest neurologia dziecięca, a właściwie padaczka oporna na leczenie.

Czym jest padaczka oporna na leczenie?

Padaczka jest chorobą neurologiczną charakteryzującą się występowaniem napadów padaczkowych (w 60% mają one postać napadów drgawkowych). Choruje na nią około 1% populacji światowej, co daje nam liczbę około 70 milionów chorych w skali całego świata. U większości z nich (około 70%) napady da się kontrolować za pomocą leków. U pozostałej części natomiast rozpoznaję się tak zwaną padaczkę oporną na leczenie i to właśnie ci pacjenci są grupą, która może odnieść największą korzyść z zastosowania kannabidiolu.

Kannabidiol (CBD) - co to za substancja?

Kannabidiol (CBD) to substancja organiczna zaliczana do kannabinoidów występujących w konopiach. W odróżnieniu od THC nie wykazuje działania psychoaktywnego, ale posiada szereg jeszcze niepoznanych w pełni właściwości leczniczych.

Kannabidiol (CBD), a leczenie padaczki lekoopornej

Istnieją prace naukowe, które potwierdzają skuteczność kannabidiolu w leczeniu padaczki lekoopornej u dzieci. Należy jednak pamiętać, że do dzisiaj naukowcom nie udał się jeszcze odkryć mechanizmów dzięki, którym substancja ta wpływa na poprawę stanu zdrowia pacjentów chorych na epilepsje.

Kannabidiol (CBD) - leki na padaczkę dostępne na świecie

W Stanach Zjednoczonych został dopuszczony do sprzedaży lek Epidiolex, który zawiera w swoim składzie kannabidiol. Wśród jego wskazań można wymienić zespół Dravet oraz zespół Lennoxa-Gastauta, które to zespoły należy do grupy ciężkich, często lekoopornych padaczek ujawniających się u dzieci.